SEKTÖREL BİLGİLER

AVM Endeksi

AVM Endeksi
AVM Ciro Endeksi, 2017’nin Son Ayını % 15,5 Artışla Kapattı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Aralık ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2017 Aralık döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde % 15,5 artış kaydetti ve 276 puana ulaştı.

 
Ciro Endeksi Türkiye Geneli (son güncelleme 15 Şubat 2018)
 
Ciro Verimlilik Endeksi (son güncelleme 15 Şubat 2018)

AVM’lerde kiralanabilir alan (m²) başına düşen cirolar Aralık 2017’de İstanbul’da 1244 TL, Anadolu’da 925 TL olarak gerçekleşirken, Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Aralık 2017’de 919 TL olarak gözlemlendi.

 
Kategoriler Bazında Ciro Endeksi (son güncelleme 15 Şubat 2018)

Teknoloji Kategorisi Yıl Sonunda Liderliği Kaptırmadı…
Aralık ayında, kategoriler bazında en yüksek ciro artışı teknoloji kategorisinde yaşandı. Teknoloji kategorisi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan % 34,6’lık artış kaydetti.
Geçtiğimiz yılın Aralık ayı ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki diğer* alanlar kategori ciroları % 22,5, yiyecek içecek kategori ciroları % 16,5, giyim kategori ciroları % 11,4, hipermarket kategori ciroları % 7,0, ayakkabı kategori ciroları ise % 1,9 artış gösterdi.

(*Diğer kategorisi; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşmaktadır.)

 
Ziyaret Sayısı Endeksi (son güncelleme 15 Şubat 2018)

Ziyaret Sayısı Aralık’ta toparlandı…
Aralık 2017 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde % 1,8’lik bir artış yaşandığı gözlemlendi.

AVM Endeksi Aralık 2017 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü; “Aralık ayı endeksi, beklentilerimiz doğrultusunda %15,5’le yüksek bir artış gösterdi. Bu yükselişte yeni yıl alışverişlerinin büyük etkisi olduğunu söylemek mümkün… Teknoloji kategorisinde Kasım ayından bu yana yaşanan artış, ziyaretçilerimizin hızla gelişen teknolojiyi yakından takip ettiğini, ek olarak vergi indirimi sonrasında da alışverişlerine devam ettiğini gösteriyor. Diğer yandan Ekim ve Kasım aylarında ziyaret sayısında yaşanan düşüş, Aralık ayında yerini %1,8’lik bir artışa bıraktı. Perakende markalarımız açısından değerlendirdiğimizde 2016 yılında ülkemizin yaşadığı menfur darbe girişiminin ardından 2017 bir toparlanma yılı olmuştu. Üçüncü çeyrekte yaşanan %11,1’lik büyümenin etkilerinin yeni yıl ile birlikte devam etmesini bekliyoruz ve 2018’e umutla bakıyoruz” yorumlarında bulundu

©2018 AYD.org.tr   Her hakkı saklıdır.